slider
logo Rope Serwis

Zasady bezpiecznego mycia okien na wysokościach

Zasady bezpiecznego mycia okien na wysokościach

Powierzchnia okien wieżowca lśni w słońcu, w całości wygląda on teraz jak wielkie lustro, w którym odbija się pobliska miejska architektura. Co poprzedza uzyskanie takiego widoku? Kilkanaście metrów nad ziemią pracują przy tym budynku alpiniści przemysłowi: myją, osuszają i polerują szklane tafle przed sobą. To dzięki ich działaniu, możemy podziwiać estetyczny, miejski krajobraz. Od których reguł przestrzeganych podczas mycia okien na wysokości zależy zachowania bezpieczeństwa podczas tej pracy?

Siła zespołu, czyli znaczenie doświadczenia i przeszkolenia pracowników w zakresie technik dostępu linowego

Ludzie pracujący na wysokości nie mogą pozwolić sobie na popełnianie błędów. Wydające się pozornie prostym zajęciem mycie okien wymaga od nich zachowania skupienia i wykorzystania przy pracy fachowych umiejętności.

Na wysokości kilkunastu pięter przed pracownikami alpinistycznymi pojawiają się takie zadania do realizacji jak:

  • profesjonalne wykonanie usługi, które jest możliwe, jeśli każde zlecenie traktuje się indywidualnie;
  • przestrzeganie pilnowania ścisłych reguł bezpieczeństwa, ważnych podczas pracy na poziomie kilkunastu lub więcej metrów na poziomem ziemi.

Do tej pracy dopuszczani są tylko przeszkoleni pracownicy. Od sprawnej współpracy wszystkich zajmujących się takim zleceniem osób zależy bezpieczeństwo całego zespołu.

Mycie okien na wysokościach wymaga kwalifikacji potwierdzonych certyfikatem

mycie okien na wysokościFirmy alpinistyczne coraz częściej wymagają od swoich pracowników przedstawienia dowodów posiadania przez nich zawodowych umiejętności. W branży alpinizmu przemysłowego uzyskanie certyfikatu OTDL (Organizacja Techników Dostępu Linowego) lub IRATA (Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego) zaczyna stopniowo stawać się normą. Obie wymienione tu organizacje dyktują standardy dla osób zajmujących się pracą na wysokości.

Dla klientów firm alpinistycznych informacja o posiadaniu przez jej pracowników stosownych certyfikatów oznacza możliwość:

  • sprawdzenia jakie umiejętności i wiedza zdobyte zostały podczas szkolenia; to świadczy o zaletach wybranego przedsiębiorstwa;
  • uzyskania pewności, że zatrudnia się ludzi, którzy poważnie traktują swoją pracę i zdają sobie sprawę z towarzyszącego jej ryzyka.

Profesjonalny sprzęt gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo mycia wysoko usytuowanych okien

Co odróżnia profesjonalny sprzęt od amatorskiego? Odpowiednie wyposażenie alpinistów przemysłowych jest:

  • droższe niż standardowe,
  • wykonane z trwałych i wydajnych materiałów,
  • zgodne z atestami bezpieczeństwa.

Zapewnia ono podczas pracy na wysokości: amortyzowanie wstrząsów, utrzymywanie pracownika w pionie i zabezpieczenie go przed upadkiem.

Profesjonalny sprzęt sprawdza się w trzech sytuacjach występujących przy zleceniach mycia okien:

  • podczas oczyszczania dużych powierzchni – dzięki zabezpieczeniom kilku pracowników równocześnie zajmuje się myciem okien, co przyspiesza realizację całej usługi;
  • w trakcie pracy w trudnych warunkach – okna mogą znajdować się na wysokości wielu pięter nad powierzchnią ziemi lub w miejscu, które zagraża pracownikom możliwością kolizji z elementami otoczenia, dlatego specjalne urządzenia ograniczają ryzyko wypadku;
  • przy nietypowych realizacjach – aby oczyścić powierzchnie szyb oraz znajdujące się obok zdobienia, gzymsy, czy rzeźbione elementy architektoniczne alpinista przemysłowy musi dbać o precyzje, która jest możliwa, gdy pracuje on na odpowiednim sprzęcie.

Dobrze dobrany sprzęt nie tylko chroni zatrudnione osoby przed wypadkiem, ale też przyspiesza tempo pracy i zwiększa jej skuteczność. To jak przebiega mycie okien na wysokich budynkach, warto obejrzeć na tym filmie:


Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas pracy przy myciu okien na wysokości, to podstawowy warunek skuteczności pracowników alpinistycznych. Zadbany krajobraz miejski jest jednym z rezultatów wykonywania pozornie prostej czynności, jaką jest oczyszczanie szyb przez alpinistów przemysłowych.

Mycia wymagają jednak nie tylko okna wieżowców – w przestrzeniach miejskich z dostępu linowego czyścimy też reklamy oraz przeprowadzamy ich montaż – przeczytacie o tym w kolejnym artykule.