slider
logo Rope Serwis

Sztuka czyszczenia miasta, czyli usuwanie graffiti

Sztuka czyszczenia miasta, czyli usuwanie graffiti

Graffiti nie zawsze musi się kojarzyć nam negatywnie – piękne murale, czyli obrazy miejskie, które są tworzone na ścianach budynków, stają się ozdobą dla ulic. Jednak dużo częściej mamy do czynienia z przykładami zwykłego wandalizmu – napisami, czy rysunkami, którym daleko jest do uznania ich przez kogoś za formę sztuki. Jeśli zależy nam na tym, aby elewacje domów, mury, czy inne oszpecone powierzchnie odzyskały swój dawny wygląd – zatrudnijmy specjalistów od usuwania graffiti.

Różne metody usuwania graffiti – najlepsze są te specjalistyczne

Czyszczenie graffiti ma w sobie coś ze sztuki, ponieważ efekt końcowy to atrakcyjny wygląd każdej zniszczonej wcześniej powierzchni. Fachowcy posługują się profesjonalnymi technikami czyszczenia: myciem wysokociśnieniowym, sodowaniem lub piaskowaniem. Końcowe dzieło pracowników alpinistycznych to czysta i schludna przestrzeń miejska. Odpowiednio dobrana metoda pomaga im usunąć niechciane malunki nawet z trudno dostępnych miejsc: na zewnątrz i wewnątrz budynków oraz na powierzchniach gładkich lub porowatych.

Najczęstsze problemy związane z pojawianiem się graffiti

Graffiti wykonywane są najczęściej przy użyciu farb w sprayu lub za pomocą wodoodpornych markerów. Sposób ich czyszczenia musi zostać dopasowany do powierzchni, na której się one znajdują. Zbyt agresywne metody usuwania rysunków mogą spowodować uszkodzenie delikatnych tworzyw. duże graffiti - niebieski napisW odwrotnym przypadku słabsze środki nie przyniosą potrzebnego efektu, jeśli podłoże jest wykonane z trwalszych materiałów. Które rodzaje rysunków ulicznych pojawiają się najczęściej? To przykłady tworzenia:

  • tagów, czyli podpisów writera (osoby rysującej);
  • bombingu – agresywnej formy twórczości ulicznej, polegającej na niszczeniu mienia, pociągów.

Ich nadmiar jest niemal miejską plagą. Poza twórczością uznanych artystów, których graffiti jest cenione i zazwyczaj wykonywane przez nich legalnie, na ulicach pełno jest przykładów wandalizmu.

Grafficiarze są często bezkarni, ale to nie znaczy, że malunki muszą pozostać na ścianach.
Kara za nanoszenie graffiti zależy od szkodliwości tego działania dla poszkodowanego. Przepisy prawne określają dla ich autorów takie konsekwencje jak:

  • ograniczenie wolności,
  • kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat,
  • zapłacenie grzywny.

Najczęściej sprawca przestępstwa pokrywa koszty usunięcia stworzonego przez siebie rysunku, czy napisu. Jednak nie zawsze udaje się go znaleźć, nawet jeśli przestępstwo zostało zgłoszone na policji. Często graffiti jest tworzone nocą, w trudno dostępnych miejscach, co zmniejsza szanse na znalezienie winnego. Co gorsza, każdy właściciel budynku może paść ofiarą takich zachowań.

Usuwanie graffiti – samodzielne, czy profesjonalne?

Skorzystanie z profesjonalnej pomocy lub samodzielne czyszczenie graffiti - to dylemat przed którym stoją właściciele zniszczonych fasad budynków, obiektów publicznych. Bez posiadania odpowiednich środków i narzędzi oczyszczenie danej powierzchni z rysunków oraz podpisów jest najczęściej nieefektywne. Dlatego firmy, które wykonują taką usługę, cieszą się dużą popularnością – wyręczają one poszkodowanych i pomagają im zaoszczędzić czas oraz wysiłek związany z usunięciem tych wątpliwych „ozdób”.

W kolejnym wpisie przeczytacie o piaskowaniu i malowaniu – usługach, które rutynowo wykonujemy w naszej codziennej pracy.