slider
logo Rope Serwis

Jak przywrócić świetność elewacji? Piaskowanie i malowanie z dostępu linowego jako sposoby fachowej renowacji

Jak przywrócić świetność elewacji? Piaskowanie i malowanie z dostępu linowego jako sposoby fachowej renowacji

Odnawianie elewacji – odkładanie tego zadania, przybliża nas do sytuacji, w której konieczny będzie jej generalny remont. Renowację trzeba wykonywać przynajmniej raz na kilka lat. Kurz, spaliny, czy niekorzystny wpływ pogody powodują jej szarzenie i powstawanie nalotów pleśni, grzybów oraz zawilgocenie. Podjęcie odpowiednich kroków zaraz po dostrzeżeniu pierwszych zmian, pozwoli na uniknięcie potem kosztownych napraw. Piaskowanie i malowanie natryskowe wykonywane przez profesjonalistów to dobry sposób na szybkie i dokładne odnowienie elewacji.

Wady i zalety wykorzystania metody piaskowania podczas odnawiania elewacji

Na temat usługi piaskowania krążą skrajne opinie w środowisku budowlanym. Zwolennicy tej metody podkreślają szybkie tempo wykonywanej przy jej pomocy pracy i uzyskanie natychmiastowego efektu – oczyszczenie elewacji z plam, zacieków oraz innych zabrudzeń. Przeciwnicy piaskowania zwracają uwagę na inwazyjność tej techniki, której skutkiem są mikrouszkodzenia cegieł lub zaprawy murarskiej. Zachowanie bezpieczeństwa delikatnej powierzchni wymaga użycia podczas czyszczenia piaskowania niskociśnieniowego.

Najczęściej stosuje się tę metodę przy elewacjach:

 • betonowych,
 • klinkierach,
 • ceglanych,
 • otynkowanych.

Jak przebiega sam proces piaskowania? Pod wysokim ciśnieniem rozpylane są na powierzchni elewacji drobiny kruszywa, które następnie odrywają od powierzchni cząsteczki brudu. O czym warto jeszcze wiedzieć przed rozpoczęciem odnawiania elewacji? Przy renowacji starych domów trzeba przetestować piaskowanie na małej powierzchni. Dopiero potem rozpoczyna się pracę nad całą elewacją. Metoda nie jest również polecana do delikatnych tworzyw takich jak cegły: nie do końca wypalone, glazurowane, szlifowane, czy ręcznie formowane. Jednak jeśli zależy nam na szybkich efektach, a elewacja nie wymaga jeszcze poważnego remontu, to ta metoda się sprawdza.

Malowanie natryskowe – kiedy i dlaczego warto je zastosować?

Po oczyszczeniu elewacji przychodzi pora na nadanie jej kolorów. Malowanie natryskowe to nowoczesny sposób na malowanie natryskowe za pomocą agregatuodmienienie jej wyglądu. Na czym ono polega? Za pomocą specjalnego urządzenia pokrywa się całą powierzchnię farbą. Jest ona rozpylana z dyszy przy udziale sprężonego powietrza, co pomaga jej dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Oto inne zalety zastosowania tego sposobu odnawiania fasad budynków:

 • sprawdza się on przy dużych powierzchniach,
 • przeciętne tempo wykonania usługi jest szybkie – w ciągu minuty pokrywa się farbą kilka metrów kwadratowych;
 • oszczędza się materiał użyty do malowania, musi to być jednak farba przeznaczona do rozpylania;
 • uzyskuje się gładką i jednolitą pomalowaną powierzchnię.

Przy malowaniu należy zabezpieczyć otoczenie, aby uniknąć rozprysków. Malowanie natryskowe wymaga również dobrania odpowiedniej farby do podłoża. Spełnienie tego warunku zagwarantuje długotrwały efekt tej pracy – nasza stara elewacja jeszcze długo potem będzie wyglądała jak nowa.

Dlaczego warto zlecić odnawianie domu fachowcom?

Oczyszczanie i odświeżanie koloru elewacji to trudne i czasochłonne zadanie. Warto zlecić je specjalistom, ponieważ:

 • sprzęt i materiały do odnawiania elewacji są zazwyczaj drogie i nie przydają się często – tymczasem firma alpinistyczna posiada odpowiednie wyposażenie;
 • usługa wiąże się często z pracą na wysokości, co dla osoby bez specjalnych uprawnień i sprzętu jest niebezpieczne;
 • samodzielna renowacja wiąże się z dużym wysiłkiem i poświęceniem kilku dni lub tygodni na jej realizację.

Pewne zadania trzeba wykonywać tylko raz na dłuższy czas. Zatrudnienie ekipy z firmy alpinistycznej do odnowienia elewacji wyręczy nas we wszystkim, co wiąże się z przywróceniem jej świetności. Z kolei zastosowanie przez nich do pracy takich metod jak piaskowanie i malowanie natryskowe to sposób na odłożenie kolejnej generalnej renowacji na kolejnych kilka lat.

Kolejny artykuł z naszego blogu poświęcony jest myciu hal przemysłowych – usłudze, którą realizujemy na zlecenie różnego typu przedsiębiorstw.