slider
logo Rope Serwis

Działania antykorozyjne i malowanie kominów efektywne tylko z dostępu linowego

Działania antykorozyjne i malowanie kominów efektywne tylko z dostępu linowego

Kominy przemysłowe nie są wieczne, dlatego czasem wymagają odnawiania. Kojarzą się one z rozwiniętym przemysłem i widokiem pracującej intensywnie fabryki. Jednak to właśnie pełniona przez nie rola, która polega na odprowadzaniu szkodliwych spalin lub zużytego powietrza do atmosfery, sprzyja ich stopniowej korozji. Poza tym ważne jest, aby ich wygląd nie szpecił krajobrazu, którego są one częścią.

Wymiana takiego komina wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego lepiej zapobiegać w porę powstawaniu uszkodzeń. Przedstawiamy tu popularne sposoby alpinistów przemysłowych na przedłużenie sprawnej pracy komina. Pokażemy również, jaki warunek musi zostać spełniony, aby taki komin nie zagrażał ruchowi lotniczemu.

Rozwiązanie antykorozyjne dobrane do problemu z każdym rodzajem kominów

Materiał z którego wykonany jest komin fabryczny wpływa na jego podatność na korozję. Wyróżnia się ich trzy główne rodzaje:

  • ceramiczny,
  • żelbetowy,
  • stalowy.

Od ilości elementów metalowych w takich konstrukcjach zależy ryzyko pojawienia się problemów z korozją. Wydajność kominów ma związek z ich prawidłowym użytkowaniem oraz regularnym odnawianiem. Ponadto malowanie ich farbami antykorozyjnymi wymaga również wiedzy na temat procesów korozji oraz zastosowania odpowiedniego rodzaju zapobiegających jej środków.

Używanie profesjonalnych metod i narzędzi do walki z korozją

Komin musi zostać tak zaprojektowany, aby wydobywające się z niego zanieczyszczenia rozproszyły się w atmosferze przy zachowaniu niezbędnych norm bezpieczeństwa. Dlatego często buduje się konstrukcje przekraczające 300 metrów wysokości nad poziomem ziemi.

Praca przy ich odnawianiu wymaga zastosowania:

Ważne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu podczas pracy na wysokości, czyli środków ochrony indywidualnej oraz specjalistycznych narzędzi używanych do malowania. Te dwa warunki zapewniają szybką i efektywną pracę.

Malowanie przeszkodowe jako sposób przestrzegania zasad bezpieczeństwa powietrznego

Malowanie przeszkodowe, inaczej nazywane ostrzegawczym, ma na celu dzienne oznakowanie konstrukcji, które stanowią przeszkody dla samolotów. Jego zasady są regulowane przez przepisy prawa lotniczego i rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

Wymagane jest, aby podczas malowania przeszkodowego:

  • zastosowano odpowiednie kolory, w zależności od wysokości budynku,
  • używano farb o wysokiej postrzegalności,
  • prace wykonywano regularnie.

Od systematycznego dbania o konserwację kominów przemysłowych, zależy oszczędzenie sobie w przyszłości możliwych kosztów związanych z ich naprawą lub wymianą. Dobre zabezpieczenie komina, gwarantuje lata jego późniejszej bezproblemowej pracy. Dla fabryki oznacza to również możliwość niezakłóconego funkcjonowania – bez zastojów wywoływanych przez nieprawidłowe działanie kominów.

Niekiedy kominy, podobnie jak silosy trzeba też czyścić od środka – o pracy w przemysłowej przestrzeni zamkniętej piszemy w następnym artykule na naszym blogu.