slider
logo Rope Serwis

3 powody dla wycinania i podcinania drzew – bezpieczny las, bezpieczny park lub miejski deptak

3 powody dla wycinania i podcinania drzew – bezpieczny las, bezpieczny park lub miejski deptak

Przyjemnie jest przejść się po pobliskim lesie i podczas spaceru podziwiać rosnące tam buki, sosny czy inne drzewa. Obecność natury blisko naszego miejsca zamieszkania ma wiele zalet, nie tylko tych estetycznych, ale również i zdrowotnych. Co można zrobić w sytuacji, kiedy na skutek szybkiego rozrastania się lasu, staje się on uciążliwy dla ludzi?

Oto 3 powody dla podjęcia decyzji o  zastosowaniu profesjonalnego wycinania i podcinania drzew przez firmę alpinistyczną

1. Estetyczny wygląd lasu w naszej okolicy dzięki fachowemu wycinaniu i podcinaniu drzew

Najczęściej interwencji wymagają lasy znajdujące się w okolicy osiedli mieszkaniowych i uczęszczanych dróg lub większych ciągów komunikacyjnych. Drzewa pozostawione same sobie mają skłonność do szybkiego rozrastania się, są one też bardziej podatne na różne choroby.

Oto, w jaki sposób ich wycinanie i podcinanie pomaga w zadbaniu o wygląd terenów leśnych:

  • las powiększa się wtedy w kontrolowany sposób,
  • mamy wpływ na uzyskanie estetycznego wyglądu pojedynczych drzew,
  • drzewa rzadziej chorują i dlatego las jest zadbany.

Wycinka drzew dotyczy zarówno przypadku lasów państwowych, jak i prywatnych. W obu tych miejscach zadbanie o ich wygląd wymaga czasem podjęcia specjalnych działań. Pozwala to terenom leśnym na dalsze pełnienie ich roli – naturalnej ozdoby naszej okolicy.

2. Usuwanie drzew, które zostały uznane za niebezpieczne, czyli planowa wycinka

Niektóre z drzewa rosnących przy drogach stanowią zagrożenie dla przejeżdżających przy nich samochodów. Wypadek z ich udziałem jest bardziej niebezpieczny dla kierowców, niż możliwość zderzenia czołowego z innym autem. W drugiej sytuacji ginie co szósta osoba prowadząca samochód, a podczas zderzenia z drzewem – co czwarta.

Drzewa w przeciwieństwie do pojazdów podczas wypadku z ich udziałem – nie odkształcają się, nie amortyzują uderzenia i nie odbijają. Na terenach zabudowanych rozrośnięte drzewa również stwarzają zagrożenie – spadające z nich gałęzie o dużych rozmiarach mogą spowodować poważny wypadek. Rozwiązaniem dla tych problemów jest właśnie usługa podcinania lub wycinki drzew uważanych z różnych względów za niebezpieczne.

3. Trzebież lasu, jako sposób na zadbanie o środowisko

Lasy znajdujące się blisko terenów zamieszkanych mają ograniczoną przestrzeń do rozrostu. Drzewa, których jest zbyt wiele wpływają wtedy na siebie niekorzystnie. Trzebież to jedna z metod na pielęgnowanie lasu. Stosuje się ją głównie ze względu na wzrastające potrzeby życiowe występujących na terenach leśnych drzew. Odpowiednie zastosowanie tego sposobu wpływa również na jakość stanu gleby i powietrza.

Jakie zasady obowiązują podczas trzebieży lasu? Polega on na usuwaniu drzew, które są z pewnych powodów niepożądane – wadliwe lub chore i zagrażają rozwojowi reszty lasu.

Zadbany las, czy park miejski gwarantuje wygodę dla okolicznych mieszkańców, którzy mogą po nich swobodnie spacerować i cieszyć się kontaktem z naturą. Usunięcie drzew, które uważane są za zagrożenie pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa osób, które z tego kontaktu chcą korzystać. Argumentem są też względy ekologiczne – usuwanie niektórych z drzew sprzyja uzyskaniu dobrych warunków bytowych dla całego lasu.