slider
logo Rope Serwis

Odśnieżanie dachów – dlaczego to jest ważne

Odśnieżanie dachów – dlaczego to jest ważne

Zimowa aura pełna opadów śniegu i niskich temperatur, niekorzystnie wpływa nie tylko na koszty eksploatacyjne budynków, ale także ich bezpieczeństwo. Zalegający na dachach śnieg oraz sople zwisające z ich krańców są niepotrzebnym obciążeniem konstrukcji i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób przebywających w budynku. Dlatego też tak ważne jest regularne odśnieżanie dachów.

Techniczne aspekty konieczności odśnieżania dachów

Deszczówka, pochodząca nawet z nawałnicy, szybko jest odprowadzana przez system rynnowy i nie stanowi problemu dla konstrukcji dachu (pod warunkiem oczywiście, że jest on dobrze skonstruowany i prawidłowo wykonany). Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku śniegu. Może on zalegać nawet tygodniami na dachu i powodować duże obciążenie powierzchni. Dla lepszego uzmysłowienia sobie zagrożenia warto wiedzieć, że 1 m3 śniegu waży ok. 90 kg.

Oczywiście w naszych warunkach geograficznych opady na taką skalę są rzadkością, ale z drugiej strony, dachy budynków mieszkalnych mają zazwyczaj kilkaset m2 (nie wspominając już o halach produkcyjnych czy handlowo-usługowych) – więc suma obciążenia potrafi być naprawdę duża. Nie bez znaczenia będzie także kształt dachu. Im bardziej spłaszczona konstrukcja, tym większe prawdopodobieństwo długiego zalegania opadu. Nie bez powodu górskie rejony charakteryzują się strzelistą architekturą. Ponadto sople zwisające u rynien zapychają je i mogą powodować uszkodzenia całego systemu odwadniającego.

Sposoby odśnieżania dachów

Odśnieżanie dachów jest niebezpieczną czynnością dlatego też warto ją zlecić profesjonalistom, którzy będą posiadali odpowiedni sprzęt, kwalifikacje oraz umiejętności. Praca ta może być wykonywana w sposób tradycyjny – kiedy to śnieg jest usuwany ręcznie, bądź za pośrednictwem odśnieżarki – metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku budynków z płaskim dachem o dużej powierzchni.

 

Niebezpieczeństwa związanie z nieodśnieżeniem dachu

Każdy właściciel bądź administrator budynku jest prawnie zobligowany do tego, by odśnieżać dach i usuwać sople zwisające z jego konstrukcji, a mogące zagrażać bezpieczeństwu osób przebywających w nim bądź poruszających się w zasięgu wspomnianych nawisów. Niebezpieczeństwo związanie z uszkodzeniem ciała przez spadający sopel jest bardzo duże i może powodować zagrożenie życia. Podobnie ma się sytuacja z nawisami śnieżnymi, które powstają w wyniku zawiei i zamieci bądź w trakcie roztopów. Niepodporządkowanie się temu obowiązkowi jest objęte grzywną. Śmiertelna w skutkach katastrofa w czasie Międzynarodowych Targów Katowickich na skutek zawalenia się nieodśnieżonego dachu jest najlepszym przykładem skali tego problemu.

 

Jak wybrać solidnego wykonawcę usługi odśnieżania dachu?

Jeżeli planujesz zlecenie odśnieżania dachu profesjonalnej ekipie, to wybierz tę, która zapewni kompleksową obsługę. W jej skład powinno wchodzić: usuniecie zalegającego śniegu, usunięcie sopli i ewentualnych nawisów śnieżnych, udrożnienie rynien oraz usuniecie oblodzeń na traktach pieszych przy budynku. Takie połączenie zapewni bezpieczeństwo i pewność, że dopełniłeś wszelkich swoich obowiązków. Omijaj firmy, które oferują zbijanie sopli – w ten sposób można łatwo uszkodzić okna czy elewację. Najskuteczniejszym i najdelikatniejszym dla budynku będzie dostęp linowy do problematycznych miejsc. Dzięki temu odśnieżanie dachu będzie wyjątkowo efektywnym i szybko przebiegającym procesem.