slider
logo Rope Serwis

Malowanie dachów – nowoczesny sposób na odświeżenie pokrycia dachowego w 5 krokach

Malowanie dachów – nowoczesny sposób na odświeżenie pokrycia dachowego w 5 krokach

Dach narażony jest nieustannie na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Intensywne opady, promienie słoneczne lub zalegający śnieg to tylko klika spośród przyczyn powstawania mniejszych lub większych uszkodzeń. Sposobem na odświeżenie blachodachówki lub innych blaszanych połaci dachów, jest malowanie metodą natryskową. Aby spełniło swoje zadanie, należy przeprowadzić wszystkie związane z nim niezbędne prace.

Najważniejsze ogniwa malowania dachów

Proces renowacji sprawi, że nowa warstwa farby na powierzchni dachu będzie odpowiednim zabezpieczeniem, a dodatkowo przywróci jego estetyczny wygląd. Całość działań powinna opierać się na poniższych filarach.

1. Ocena stanu dachu

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy pokrycie dachu jest dobrze zamocowane, czy nie ma obluzowanych elementów. Trzeba także ocenić, jak duże są ogniska korozji oraz czy występują trudne zabrudzenia w postaci sadzy lub soków z drzew.

2. Fachowe czyszczenie

Dach bez widocznych uszkodzeń i zanieczyszczeń wystarczy tylko odtłuścić, natomiast rdzę oraz zanieczyszczenia powinny być usunięte mechanicznie lub odpowiednim sprzętem. Pył powstały podczas czyszczenia powinien zostać całkowicie usunięty z dachu przed malowaniem.

3. Wybór metody malowania

Dawniej wybór był ograniczony do pędzli oraz wałków malarskich. Współczesne rozwiązanie to agregat hydrodynamiczny do malowania natryskowego, który działa szybko i precyzyjnie. Takie urządzenie w ręku profesjonalisty to sposób na prawidłowy przebieg prac.

4. Warstwa podkładu

Solidny podkład zwiększa odporność dachu na korozję oraz poprawia przyczepność farby nanoszonej jako warstwa wierzchnia. Nowoczesne preparaty są szybkoschnące i bezpieczne dla środowiska, dlatego stosuje się je często podczas malowania dachów.

5. Nakładanie farby

Zwieńczeniem wszystkich etapów jest położenie ostatniej warstwy na pokryciu dachowym. Współczesne farby do malowania dachów to kompozycje odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Ich powierzchnia zapewnia estetyczny wygląd dachu.

Na co warto zwrócić uwagę podczas malowania dachów?

Powierzchnia dachu przed malowaniem powinna być czysta i osuszona. Ważna jest także pogoda w dniu przeprowadzenia prac. Zrealizowanie planu może zakłócić zarówno deszcz, jak też intensywne działanie promieni słonecznych. Idealna będzie umiarkowana temperatura oraz stabilna aura, ponieważ nawet preparaty szybkoschnące wymagają nieco czasu w sprzyjających warunkach, aby utrwalić się i odpowiednio zabezpieczyć dach.

W kwestii doboru farb oraz pozostałych preparatów warto opierać się na produktach wysokiej klasy, które minimalizują ryzyko „suchego natrysku”, czyli sytuacji, gdzie dany preparat wysycha w trakcie rozpylania, jeszcze przed osadzeniem się na pokrywanej powierzchni.

Dobre właściwości aplikacyjne oraz odpowiednia przyczepność wsparte solidnych sprzętem malarskim to zgrane trio, które pozwala na zakończenie prac zgodnie z zamierzeniami.

Efektywne malowanie dachów nie tylko w Augustowie

Nasze dotychczasowe i bieżące realizacje pokazują, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ta usługa. Klienci z Augustowa, a także innych miast na terenie Podlasia, powierzyli firmie Rope Serwis swoje dachy pokryte między innymi blachodachówką oraz blachą trapezową. Całkowita wymiana dachu to ostateczność, wcześniej często wystarczy odświeżyć jego powierzchnię.