slider
logo Rope Serwis

Wycinka drzew Augustów – jaką metodę wybrać?

Wycinka drzew Augustów – jaką metodę wybrać?

Drzewa pełnią ważną rolę w naszym życiu, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dzięki nim możemy oddychać świeżym powietrzem, gdyż pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen. Niestety, wycinki drzew w Augustowie, czy innych miejscowościach zaliczanych do „zielonych płuc Polski” sprawiają, że coraz trudniej o świeże zdrowe powietrze. Pomimo to, człowiek od czasu do czasu dokonuje wycinki drzew. Robi się to po to, aby pozyskać surowiec niezbędny do produkcji powszechnie używanych artykułów, a także ze względów bezpieczeństwa.

Wycinka drzew niebezpiecznych – jaką technikę wybrać?

Zdarza się, że rosnące drzewa zagrażają przechodniom i okolicznym mieszkańcom. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wycinka. Likwidując niebezpieczne drzewa nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie. Wiele osób myśli, że wystarczy do takiej pracy dobra pilarka i siła fizyczna. Nic bardziej mylnego! Wycinka drzew jest precyzyjnym zadaniem wymagającym znajomości odpowiednich technik. Te bywają różne, od tradycyjnej metody „ścinania z gruntu” po nowoczesną metodę alpinistyczną.

Metoda tradycyjna

Klasyczna metoda wycinki drzew z poziomu gruntu polega na dokonaniu dwóch nacięć – poziomego i skośnego, tak, aby powstał klin. Jeżeli nacięcia zostały wykonane prawidłowo, powinniśmy bez problemu wyjąć klin. Po jego wyjęciu wykonuje się to samo po drugiej stronie drzewa. Należy jednak pilnować, aby razy się nie przecięły. Gdy wykonaliśmy już wszystkie nacięcia, możemy drzewo „obalić”, czyli po prostu przewrócić. Metoda wycinki drzew z poziomu gruntu jest jedną z najpopularniejszych, jednak czasami specyfika otoczenia, wokół którego rosną drzewa, zmusza nas do poszukiwania innych rozwiązań.

Nowoczesna metoda alpinistyczna

Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem na pozbycie się niechcianych drzew jest zastosowanie metody alpinistycznej. Wycinkę drzew w miastach, takich jak Augustów, idealnie jest przeprowadzić tą właśnie metodą Rewelacyjnie sprawdza się ona też na skrajach dróg oraz w sąsiedztwie linii wysokiego napięcia. Wycinka wygląda następująco: przypięty do liny pracownik ścina drzewo fragmentarycznie, począwszy od góry. Jeśli drzewo przekracza 3,5 metra, jego ścięty konar i gałęzie są spuszczane na linach, co chroni pobliskie obiekty przed zniszczeniem.

 

Pamiętajmy, że w większości przypadków, aby ściąć drzewo potrzebne jest zezwolenie od odpowiedniego organu. Przykładowo, do wycinki drzew w Augustowie potrzebny będzie dokument od urzędu miasta. Przed przystąpieniem do wycinki warto zapoznać się z aktualnymi przepisami, aby wycinka drzew była nie tylko bezpieczna, ale i legalna.