slider
logo Rope Serwis

Alpinistyka przemysłowa – nie tylko mycie okien

Alpinistyka przemysłowa – nie tylko mycie okien

Prace wysokościowe z zastosowaniem lin alpinistycznych kojarzą nam się głównie z myciem okien siedzib wielkich korporacji. Prawda jest jednak taka, że prace alpinistyczne znajdują zastosowanie w wielu innych, także nietypowych, dziedzinach, jak np. wycinka drzew, czy odkurzanie magazynów i pawilonów handlowych.

Kto może zostać alpinistą przemysłowym?

Alpinistyka przemysłowa to w Polsce stosunkowo młoda, aczkolwiek prężnie rozwijająca się usługa. Rynek usłyszał o niej w 2009 roku, kiedy to powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego. Stowarzyszenie to zapoczątkowało profesjonalne kursy potwierdzające umiejętności wspinaczkowe potencjalnych pracowników wysokościowych. Dzisiaj kurs na alpinistę przemysłowego trwa średnio jedenaście dni. W tym czasie kursanci uczą się zasad BHP i obsługi sprzętu, a następnie odbywają praktyki pod okiem szkoleniowca. Po pomyślnym przejściu wszystkich etapów szkolenia, kursant może oficjalnie starać się o zatrudnienie.

W Polsce większość alpinistów to osoby pracujące jako tzw. „wolni strzelcy”. Sporą ilość pracowników wysokościowych stanowią fachowcy z branży budowlanej, malarze oraz montażyści. Wynika to z tego, że pracodawcom bardziej opłaca się nauczyć fachowców budowlanych technik alpinistycznych, niż szkolić dobrego wspinacza w kierunku budowlanym.

Usługi alpinistyczne w praktyce – kto z nich korzysta?

Pracownicy wysokościowi docierają tam, gdzie tradycyjne metody zawodzą, nic więc dziwnego, że z ich usług chętnie korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Obszary, w których szczególnie pomocne są prace alpinistyczne to:

  • mycie okien,
  • odkurzanie magazynów i hal,
  • mycie wysokociśnieniowe,
  • odśnieżanie dachów,
  • piaskowanie,
  • malowanie natryskowe,
  • prace montażowe,
  • wycinka drzew.

Sporym zainteresowaniem cieszy się użycie technik alpinistycznych przy wycince drzew. Często zdarza się, że drzewa przeznaczone do wycinki rosną w pobliżu budynków mieszkalnych, co uniemożliwia ścięcie ich metodą tradycyjną. W takiej sytuacji warto poszukać firmy, która oferuje wycinkę metodą sekcyjną. Fachowiec posługujący się tą techniką zamiast obalić drzewo, ścina je kawałek po kawałku, począwszy od góry. Odcięte elementy są opuszczane na ziemię za pomocą lin, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla przechodniów i pobliskich budynków.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług firmy alpinistycznej powinniśmy upewnić się, że firma ta dba o przestrzeganie przepisów BHP. Należy wystrzegać się podejrzanie tanich ofert, gdyż firmy takie zazwyczaj zaniżają stawki kosztem jakości i bezpieczeństwa.