slider
logo Rope Serwis

Groźny biały ciężar, czyli o konieczności odśnieżania dachu

Groźny biały ciężar, czyli o konieczności odśnieżania dachu

Zima jest porą roku, która potrafi urzec swoim pięknem. Gruba puchowa warstwa pokrywająca wszystko dookoła nadaje otoczeniu całkiem nowego wyrazu, często przykrywając nijaką szarość i bylejakość. Ale zima to również zadania i obowiązki stojące przed właścicielami domów i innych obiektów budowlanych. Prawo nakłada bowiem na nich obowiązek odśnieżania dachów.

Dlaczego odśnieżanie dachów jest ważne?

Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to konieczność uregulowana prawnie. Co prawda przepisy Ustawy o prawie budowlanym nie mówią wprost o odśnieżaniu dachów, ale art. 61 pkt 2 tej regulacji wymaga, aby administrator lub właściciel budynku zagwarantował bezpieczeństwo jego użytkowania w przypadku wystąpienia m.in. nasilonych opadów atmosferycznych, grożących uszkodzeniem obiektu, a przez to stwarzających zagrożenie życia i zdrowia.

Po drugie, co wynika z ustawy pośrednio, chodzi o bezpieczeństwo ludzkie. Dach opatulony grubą białą pierzyną śniegu być może wygląda malowniczo, ale jest to ogromne obciążenie dla konstrukcji pokrycia dachowego. Co prawda dachy projektowane są z uwzględnieniem możliwych obciążeń wynikających z opadów śniegowych, ale zima już nieraz zaskoczyła swoją intensywnością. Zwłaszcza tereny Polski północno-wschodniej – Białystok, Augustów, Suwałki, Łomża – narażone są na większe niż pozostała część kraju opady.

Oprócz usunięcia pokrywy śnieżnej, usunięte muszą zostać również sople lodowe oraz nawisy, tworzone przez osuwający się śnieg.

Ze względu na powyższe odśnieżanie dachów jest bardzo ważne i nie należy tego lekceważyć, gdyż niedbałość może skończyć się w najlepszym razie mandatem, a w najgorszym – ludzką tragedią.

Kto może odśnieżać dachy?

Czynność ta jest uznawana za pracę na wysokościach i charakteryzuje się wysokim ryzykiem. Mogą to robić osoby bez odpowiednich ku temu kwalifikacji, ale muszą spełniać pewne warunki:

  • posiadać szkolenie BHP,
  • dysponować aktualnymi badaniami lekarskimi, zezwalającymi na pracę na wysokościach.

Osoba odśnieżająca dach powinna posiadać również odzież ochronną, rękawice, obuwie o wysokiej przyczepności oraz odpowiedni sprzęt.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby sami oczyścić dach budynku z zalegającej pokrywy śnieżnej, powinniśmy skorzystać z oferty profesjonalnej firmy, wykonującej prace alpinistyczne.
W żadnym wypadku nie należy odśnieżania odwlekać, gdyż ciężar śniegu rośnie z czasem, wraz ze zmianą jego konsystencji. W formie puchu może to być od 10 do 200 kg/m3, natomiast ciężar właściwy mokrego śniegu to już 400-500 kg/m3. Dodatkowo w wyniku nagrzewania pokrywy śnieżnej przez promienie słoneczne może nastąpić jej zlodowacenie, co dodatkowo zwiększa obciążenie dachu i utrudnia usunięcie zalegającej masy.

Odśnieżanie dachów to jedna z opcje w ofercie naszej firmy. Wykonujemy tę usługę dla osób prywatnych firm oraz instytucji z terenu Podlasia, m.in. Białegostoku, czy Augustowa. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i fachowym działaniu (np. w wypadku niebezpiecznych wielospadowych dachów skośnych z reguły wymagane jest użycie profesjonalnego sprzętu i zabezpieczeń), skorzystaj z usług naszej firmy alpinistycznej.