slider
logo Rope Serwis

Koniec ery pędzla w Białymstoku– wygodne malowanie natryskowe coraz bardziej popularne

Koniec ery pędzla w Białymstoku– wygodne malowanie natryskowe coraz bardziej popularne

Malowanie natryskowe to nowoczesna technika, która pozwala na wygodne i dokładne pokrycie powierzchni farbą. Idealnie sprawdza się przy malowaniu wysoko położonych i trudno dostępnych miejsc. Z tego powodu malowanie natryskowe w Białymstoku zyskuje coraz większą popularność przy odświeżaniu elewacji oraz dachów.

Jak to działa?

Do malowania natryskowego potrzebny jest odpowiedni sprzęt, tzw. agregator hydrodynamiczny. Urządzenie to składa się z kompresora (sprężarki), który spręża powietrze i rozbija farbę na drobne cząsteczki, aparatu natryskowego oraz przewodu ciśnieniowego łączącego pistolet z kompresorem. Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów natryskowych – ssące oraz grawitacyjne.

W aparacie ssącym zbiornik farby jest umieszczony bezpośrednio pod pistoletem, co jest bardzo wygodne, ale nie sprawdza się niestety przy większych powierzchniach. W aparacie grawitacyjnym zbiornik z farbą znajduje się w górnej części pistoletu. Ten rodzaj zbiornika jest polecany do malowania większych powierzchni, takich jak ściany, elewacje domu. Przy obecnej dostępności tego rodzaju urządzeń na rynku malowanie natryskowe to nic trudnego.

Przygotowania przed malowaniem

Przed przystąpieniem do procesu malowania natryskowego należy umiejętnie rozcieńczyć farbę, zgodnie z zaleceniami producenta. Wymaga to odpowiedniej wiedzy i wprawy, dlatego malowanie dużych powierzchni najlepiej zlecić specjalistycznym firmom.

Przed napełnieniem pojemnika pistoletu fachowiec musi upewnić się, że lepkość farby odpowiada wskazaniom producenta. Następnie pistolet należy połączyć ze sprężarką i wyregulować ciśnienie. Przed rozpoczęciem pracy wskazana jest też regulacja zaworu dopływu powietrza i przeprowadzenie kontroli strumienia farby. W trakcie malowania pistolet należy trzymać prostopadle w odległości 15-20 cm od powierzchni. Nie należy nagle zatrzymywać ruchu ręki bez zmniejszania ciśnienia, gdyż mogą wówczas powstać zacieki.

Zalety metody natryskowej

Malowanie metodą natryskową posiada szereg zalet. Przede wszystkim zapewnia idealne krycie i jednolitą teksturę malowanej powierzchni. Nie musimy się martwić o przyklejające się do ściany włoski pędzla, jak ma to miejsce podczas tradycyjnego malowania. Malowanie natryskowe to także oszczędność samej farby.

Farba rozprowadzana za pomocą pistoletu natryskowego jest już rozcieńczona, dzięki czemu nie potrzeba jej tak wiele jak w przypadku malowania metoda tradycyjną. Do malowania natryskowego można użyć praktycznie każdego rodzaju farby – akrylowej, lateksowej, olejnej. Co więcej, przy pomocy agregatu malarskiego po wybranej powierzchni można również rozprowadzić impregnat, lakier, bejcę, lakierobejcę, a nawet środek owadobójczy.

Konserwacja sprzętu

Po zakończonej pracy powinno się bezzwłocznie oczyścić system natryskowy. Pozwoli to na uniknięcie kłopotliwego zapchania dyszy. Z pojemnika należy wylać pozostałości farby, a następnie napełnić go w ¼ rozcieńczalnikiem i rozpylić zawartość pojemnika. Czynność tę należy powtarzać do momentu, gdy rozpylany rozcieńczalnik będzie zupełnie czysty. Następnym krokiem jest odkręcenie głowicy pistoletu i wyczyszczenie jej wraz z dyszami za pomocą pędzla lub szczotki. Teraz pozostaje już tylko wytrzeć i osuszyć elementy agregatu.

Malowanie natryskowe jest łatwo dostępną usługą w Białymstoku. Warto z niej skorzystać, gdy chcemy szybko i efektywnie nadać kolor większym powierzchniom, takim jak ściany, elewacja czy dach. Malowanie agregatem gwarantuje idealne wykończenie przy minimalnym zużyciu farby.