slider
logo Rope Serwis

Ekologia kontra rozsądek, czyli kilka słów o wycince drzew

 Ekologia kontra rozsądek, czyli kilka słów o wycince drzew


Drzewa są nieodłącznym elementem krajobrazu i w interesie nas wszystkich jest, aby było ich jak najwięcej. Rola, jaką odgrywają w przyrodzie i ich znaczenie dla środowiska naturalnego jest oczywista i nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać o ich dobroczynnym wpływie na jakość naszego życia. Mimo tego, co jakiś czas wybuchają spory dotyczące różnych ustaleń w kwestii środowiska, doprowadzające do nieprzyjemnych, a czasem wręcz niebezpiecznych sytuacji. 

Fakt, że przyroda nie jest nam obojętna i istnieją ludzie, którzy są gotowi wiele poświęcić dla jej ratowania jest naprawdę budujący.

W dobie zniszczeń, jakie niesie za sobą współczesna cywilizacja takie działania zasługują na uznanie. Nie można jednak nie zauważać, że istnieją sytuacje, które wymagają z pozoru drastycznych rozwiązań, takich jak np. kontrolowana wycinka drzew, która w pewnych sytuacjach jest jak najbardziej wskazana.

Kiedy trzeba wyciąć?

Najczęściej trzeba się zdecydować na wycinkę drzew, gdy:

  • Zaczynają stanowić zagrożenie dla otoczenia. Ma to miejsce głównie wtedy, gdy drzewo jest już stare i nie rokuje nadziei na poprawę kondycji. Dają się zauważyć zmiany w postaci zamierania, usychania konarów, przerzedzenia ulistnienia. Wszystko to prowadzi do powolnej śmierci drzewa, które osłabione procesami starzenia na skutek niekorzystnego splotu okoliczności może się zawalić zagrażając życiu i zdrowiu ludzi oraz trwałości sąsiadujących z nim budowli.
  • Zostały uszkodzone np. podczas intensywnej burzy, huraganu czy powodzi i nie ma już szans na ich regenerację, a obecny stan jest groźny dla otoczenia.
  • Prowadzi się prace pielęgnacyjne terenu leśnego lub parkowego, czyli tzw. trzebież drzew. Tym sposobem usuwa się drzewa zagrożone chorobami i poprawia stan sanitarny i jakościowy lasu. Wbrew pozorom, są to zatem działania proekologiczne, dzięki którym zdrowe drzewa mają lepsze warunki wzrostu.


Kto zajmuje się wycinką drzew?

Każda wycinka drzew powinna być prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa. Przeprowadzanie takich prac nie należy do łatwych i jest obciążone dużym ryzykiem nieszczęśliwego wypadku.

Dlatego zajmują się tym wykwalifikowane firmy prowadzące prace wysokościowe przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Pracownicy posiadający odpowiednie uprawnienia stosują metody alpinistyczne, które pozwalają im na bardzo precyzyjne wycinanie i przycinanie konarów bez zbędnej ingerencji w naturalne otoczenie drzewa. Ponadto brak podnośnika i praca oparta wyłącznie o techniki dostępu linowego znacznie obniżają koszty całej operacji, co oczywiście ma znaczenie dla zleceniodawcy.

Pielęgnacyjne podcinanie drzew Białystok

Województwo podlaskie ma jeden z wyższych wskaźników lesistości w Polsce. Dla utrzymania drzewostanu w dobrej kondycji niezbędne są odpowiednie działania pielęgnacyjne prowadzone zarówno na terenach leśnych jak i na obszarach miejskich, parkowych i w obrębie dróg. Pielęgnacyjną i prewencyjną wycinkę drzew w Białymstoku i okolicach można zlecić firmie Rope Serwis prowadzącej różnego rodzaju prace wysokościowe w skład, których wchodzą m.in. te związane z utrzymaniem zieleni.