slider
logo Rope Serwis

Kto może zdobyć uprawnienia do prac wysokościowych i kiedy są niezbędne?

Kto może zdobyć uprawnienia do prac wysokościowych i kiedy są niezbędne?

Prace wysokościowe to bardzo specyficzne i niebezpieczne zajęcie obarczone ryzykiem nieszczęśliwego wypadku. Dlatego też, przykłada się dużą wagę do tego, aby osoby, które je wykonują regularnie poddawały się badaniom lekarskim i posiadały aktualne uprawnienia pozwalające im na podjęcie zatrudnienia.

Kto może pracować na wysokościach?

Zgodnie z prawem prace wysokościowe to zajęcia wykonywane na wysokości powyżej 1 metra. W praktyce, specjaliści wypełniają swoje zadania często na wysokościach mierzących nawet kilkadziesiąt metrów, dlatego w tej branży duży nacisk kładzie się na przestrzeganie obowiązujących przepisów BHP i posiadanie przez pracowników wymaganych badań i uprawnień.

Każdy, kto chce pracować w ten sposób musi być osobą stabilną psychicznie i pozytywnie przejść badanie:

  • Ogólne,
  • Neurologiczne,
  • Okulistyczne,
  • Otolaryngologiczne ( z uwzględnieniem oceny błędnika).

Rodzaje kursów

Uzyskanie pozytywnego orzeczenia lekarskiego to nie wszystko, gdyż osoba chcąca pracować na dużych wysokościach musi jeszcze ukończyć odpowiednie kursy zakończone nadaniem uprawnień do wykonywania prac wysokościowych.

Szkolenia przygotowujące do tego typu prac dzieli się ze względu na sposób i warunki wykonywania przyszłej pracy na:

  • Kursy do prac wysokościowych w dostępie budowlanym (uprawniają do prac na rusztowaniach, podnośnikach, wysięgnikach, drabinach itp.),
  • Kursy do prac wysokościowych w dostępie linowym (uprawniają do prac, podczas których konieczne jest posługiwanie się linami alpinistycznymi. Tego typu umiejętności niezbędne są wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać tradycyjnych technik z powodu utrudnionego dostępu do konkretnego miejsca np. w zleceniach dotyczących mycia okien w wieżowcach).

Ważne kwestie medyczne

Ze względu na wysokie wymagania w stosunku do pracowników wysokościowych oczywiste jest, że niestety nie każdy może wykonywać tę pracę. Istnieją medyczne przeciwskazania dyskwalifikujące potencjalnych kandydatów, a należą do nich m.in:

  • Wady wzroku (jeśli zachodzi konieczność noszenia okularów korekcyjnych bez możliwości zastąpienia ich soczewkami korekcyjnymi),
  • Schorzenia neurologiczne,
  • Zawroty głowy,
  • Padaczka.

Gdzie zatrudniani są pracownicy wysokościowi?

Prace wysokościowe to bardzo rozwojowa branża dająca naprawdę dużo możliwości zatrudnienia. Pierwsze skojarzenia, które automatycznie się nasuwają dotyczą budowy, na której oczywiście nie brakuje konieczności wspinania się na duże wysokości w celu wykonania różnego rodzaju zadań.

Na tym jednak nie kończą się oferty dla pracowników wysokościowych, gdyż na pewno znajdą oni zatrudnienie np. przy:


Szukając fachowych pracowników do prac wysokościowych najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy mającej doświadczenie w tego typu zleceniach. Na Podlasiu jest to np. firma Rope Serwis, oferująca np. mycie elewacji, malowanie dachów czy usuwanie sopli w Białymstoku i okolicach.