slider
logo Rope Serwis

Podcinka drzew metodą dostępu linowego w przestrzeni miejskiej

Podcinka drzew metodą dostępu linowego w przestrzeni miejskiej

Drzewa, zwłaszcza te rosnące w miejskich aglomeracjach potrzebują stałego nadzoru i regularnego przeprowadzania prac pielęgnacyjnych, aby nie stały się zagrożeniem dla ludzi i obiektów znajdujących się w ich pobliżu. Przestrzeń w miastach jest ściśle ograniczona i powinna być dobrze zaplanowana, aby stwarzała mieszkańcom godziwe warunki do przemieszczania się, pracy, a także relaksu.

Drzewa stanowią bardzo ważny, choć wciąż niedostatecznie doceniany element terenów zurbanizowanych i ze względu na ich niezaprzeczalne walory powinnismy o nie szczególnie dbać. Nie znaczy to jednak, że mogą rozrastać się w dowolnych miejscach bez żadnej kontroli, bo to mogłoby doprowadzić do nieszczęścia.

Rola miasta

Dlatego miasto ma obowiązek zadbać o rośliny rosnące na jego terenie i przeprowadzać regularne prace pielęgnacyjne, takie jak np. podcinka drzew przeprowadzana przez fachowców dysponujących specjalistycznym sprzętem i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak przeprowadzić podcinkę drzew w trudnych warunkach terenowych?

Cechą miejskiej zabudowy jest stosunkowo mała ilość wolnej przestrzeni, która zwłaszcza we współczesnych czasach jest maksymalnie zabudowywana. W takich warunkach musi się jeszcze znaleźć miejsce dla drzew, które są przecież niezbędne. Efektem nieprzemyślanych nasadzeń na zbyt małej powierzchni i w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jest późniejszy problem z pielęgnowaniem nadmiernie rozrastających się koron drzew.

Zdarza się, że całkowicie zasłaniają światło w budynkach mieszkalnych, bądź stanowią zagrożenie albo przeszkodę na ciągach komunikacyjnych. Między innymi w takich przypadkach trzeba dokonać fachowej podcinki drzew, aby należycie spełniały one swoją rolę.

Inne, trudne warunki

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dostępna wokół rośliny przestrzeń jest zbyt mała, aby wprowadzić tam podnośniki, a swobodne spadanie ściętych konarów może być niebezpieczne dla otoczenia? W takich przypadkach najlepiej sprawdza się podcinka drzew metodą dostępu linowego, polegająca na tym, że specjaliści dostają się na wymaganą wysokość przy pomocy sprzętu alpinistycznego i z wykorzystaniem swoich umiejętności wspinaczkowych.

Takich prac mogą podejmować się tylko doświadczone osoby mające stosowne uprawnienia, np. pracownicy firmy Rope Serwis przeprowadzającej prace wysokościowe i wycinkę drzew w Białymstoku i okolicach.

Kiedy korzysta się z technik alpinistycznych?

Zawsze wtedy, gdy jest za mało miejsca dla ciężkiego sprzętu lub prace z jego zastosowaniem stanowią jakiekolwiek zagrożenie.

Ma to miejsce np. w takich rejonach jak:

  • Miejskie parki,
  • Cmentarze,
  • Osiedla mieszkaniowe,
  • W pobliżu linii wysokiego napięcia,
  • W okolicach trakcji tramwajowej.

Zalety podcinki drzew metodą dostępu linowego

Wykorzystanie technik alpinistycznych podczas podcinki drzew jest przede wszystkim bezpieczne i mało inwazyjne dla otoczenia. Doświadczeni i profesjonalni pracownicy są w stanie dostać się w każde nawet trudno dostępne miejsca i dokonać fachowych cięć.

Unika się przy tym dewastacji bezpośredniego otoczenia drzewa, a całą operację można przeprowadzić bardzo precyzyjnie i estetycznie.