slider
logo Rope Serwis

Walka na wysokości, czyli prace antykorozyjne

Walka na wysokości, czyli prace antykorozyjne

Konstrukcje i różnego rodzaju detale wykonane ze stali są stałymi elementami w otaczającej nas przestrzeni. Choć czasem tego nie zauważamy surowiec ten jest niezwykle często wykorzystywany w budownictwie, przemyśle, telekomunikacji, transporcie i wielu innych sferach.

Mimo rozlicznych zalet niestety ma też wady, a podstawową i nastręczającą najwięcej problemów jest podatność na korozję, która prowadzi do osłabienia wytrzymałości i powolnej degradacji elementów wykonanych z metalu. Aby temu zapobiec i przedłużyć żywotność różnego rodzaju konstrukcji stalowych, należy regularnie wykonywać prace antykorozyjne polegające na usuwaniu nalotów i zabezpieczaniu powierzchni przed korozją na następne lata.

Kto wykonuje prace antykorozyjne?

Cechą charakterystyczną wielu konstrukcji stalowych, jest fakt, że znajdują się one na dużych wysokościach lub w trudno dostępnych miejscach i pomieszczeniach zamkniętych, w związku z czym zabezpieczenie ich przed korozją wymaga specyficznych umiejętności i profesjonalnego sprzętu.

Dlatego też, w pracach tego typu wyspecjalizowały się firmy prowadzące prace wysokościowe, które zatrudniają pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami. Aby dotrzeć w wysoko położone rejony specjaliści stosują techniki alpinistyczne, które umożliwiają im precyzyjne i sprawne oczyszczenie i zabezpieczenie elementów znajdujących się niedostępnych rejonach.

Jakie obiekty zabezpiecza się przed korozją?

Bardzo dużo obiektów wymaga regularnego przeprowadzania prac antykorozyjnych. Najczęściej dotyczy to:

  • Stalowych elementów mostów i wiaduktów,
  • Masztów telewizyjnych i GSM,
  • Rurociągów,
  • Silosów, osadników,
  • Studni,
  • Stalowych elementów konstrukcji hal przemysłowych, galerii handlowych, magazynów,
  • Kominów,
  • Żurawi budowlanych.


Prace antykorozyjne w praktyce

Aby skutecznie zabezpieczyć powierzchnie należy je przede wszystkim dokładnie oczyścić i usunąć ewentualne ogniska korozji. Konieczna do tego jest wstępna diagnoza i dobór najlepszej metody. Może to być np. piaskowanie, czyli usuwanie zanieczyszczeń sprężonym powietrzem z dodatkiem materiału ściernego bądź sodowanie lub techniki ręczne. Oczyszczone powierzchnie pokrywane są odpowiednimi powłokami antykorozyjnymi za pomocą różnych metod np. natryskowej czy ręcznej.

Prawidłowo i regularnie przeprowadzane prace antykorozyjne zwiększają trwałość i wytrzymałość konstrukcji metalowych, wpływają na ich estetykę oraz skutecznie chronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych zarówno atmosferycznych jak przemysłowych.

Walka z korozją na Podlasiu

Jeśli chodzi o prace antykorozyjne i piaskowanie konstrukcji stalowych Białystok jest miastem, w którym swoje usługi oferuje firma Rope Serwis specjalizująca się w różnego rodzaju robotach prowadzonych na wysokości. Doświadczenie, stosowane techniki dostępu linowego oraz najlepszej jakości materiały czyszczące i zabezpieczające dają gwarancję profesjonalnie wykonanego przeglądu różnego typu konstrukcji stalowych.