slider
logo Rope Serwis

Piaskowanie w Białymstoku, czyli skuteczna walka z brudem

Piaskowanie w Białymstoku, czyli skuteczna walka z brudem

Wszystkie powierzchnie niezależnie od tego, z jakiego są materiału z czasem ulegają procesom degeneracyjnym, a główną tego przyczyną są różnego rodzaju zanieczyszczenia pochodzenia naturalnego, przemysłowego, chemicznego lub nawet celowej, niszczycielskiej działalności człowieka.

Od zawsze ludzie starają się jak najdłużej zachować dobry stan przedmiotów, konstrukcji czy budowli, które im służą i w tym celu wymyślali różne techniki czyszczące mające usunąć powstałe zabrudzenia i przywrócić pierwotny stan powierzchni. Jedną z nich jest piaskowanie, czyli czyszczenie różnego rodzaju powierzchni za pomocą wyrzucania pod ciśnieniem piasku lub innego materiału jak np. drobny żwirek.

Co można wyczyścić metodą piaskowania?

Technika piaskowania ma bardzo szerokie zastosowanie i jest wykorzystywana do czyszczenia wielu rodzajów powierzchni i różnych obiektów. Jej niezaprzeczalne zalety to możliwość dotarcia w trudno dostępne miejsca (wszelkie załamania, nierówności i rowki) oraz uzyskanie wygładzonej powierzchni.

Często stosuje się ją w pracach antykorozyjnych usuwając rdzę z takich elementów jak:


Przeciwdziałanie korozji to nie wszystko, gdyż piaskowanie doskonale sprawdza się również na zupełnie odmiennych powierzchniach, takich jak:

Efekty widać wszędzie

Ponieważ metoda ta jest tak wszechstronna to, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy z efektami jej działania stykamy się niemal na każdym kroku.  Przykładem mogą być wyczyszczone chodniki z kostki brukowej, pomniki, fontanny, elewacje domów i kamienic czy zdobione, kute ogrodzenia. Stosuje się ją również do czyszczenia starej cegły, użytej w zabytkowych budowlach, która z racji swojego wieku uległa znacznym zanieczyszczeniom biologicznym i cywilizacyjnym.

Bardzo istotna jest również możliwość usuwania za pomocą tej techniki szpecących malunków tzw. graffiti, które są niestety zmorą polskich miast i bardzo trudno się ich pozbyć.
Ciekawostką może być, fakt, że odmianę tej metody tzw. piaskowanie na mokro stosuje się nawet w stomatologii w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Piaskowanie na wysokim poziomie

Piaskowanie to technika wymagająca precyzji i doświadczenia, a czasem dodatkowych umiejętności alpinistycznych, gdyż bywa, że czyszczone powierzchnie znajdują się na dużej wysokości. Tego typu zadania na Podlasiu wykonuje firma Rope Serwis świadcząca różnego rodzaju prace wysokościowe w Białymstoku i okolicznych miejscowościach.

Z racji faktu, że piaskowanie wykonywane jest przy pomocy technik dostępu linowego, pracownicy mogą dostać się do miejsc, które są zazwyczaj niedostępne, a wymagają wyczyszczenia, zabezpieczenia i odnowienia. Piaskowanie nie tylko doskonale oczyszcza różnego rodzaju powierzchnie, ale również przygotowuje je do dalszych zabiegów takich jak np. pokrywanie powłokami antykorozyjnymi, malowanie czy renowacja.