slider
logo Rope Serwis

Ocieplanie pianką PUR a środowisko

Ocieplanie pianką PUR a środowisko

Poruszając kwestię życia w zgodzie z naturą, należy przyjrzeć się dociepleniom przede wszystkim pod kątem samej energooszczędności. Obecnie można zaoszczędzić wiele zasobów energetycznych, gdy powłoki termoizolacyjne są wykonane w technologii charakteryzującej się odpowiednią jakością i bardzo dobrymi parametrami związanymi z przenikaniem ciepła.

Mniejsze zużycie energii przez każde gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo, automatycznie redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co w globalnym ujęciu znacznie przyczynia się do utrzymania ekosystemów całej Ziemi w równowadze.

Czy poliuretan jest toksyczny?

Od osób nieposiadających głębszej wiedzy na temat ocieplania pianką PUR, słyszeliśmy nieraz opinię, według której wyznacznikiem toksyczności rozwiązań pianowych jest fakt, że powstają one ze związków chemicznych. Należy jednak mieć świadomość, że są to związki przebadane pd względem bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka i dla otoczenia, w pełni bezpieczne, gdy natrysk zostanie wykonany prawidłowo.

Dla porównania – związkiem chemicznym jest również woda, ponieważ składa się z wiązania dwóch pierwiastków.

Po wykonaniu powłoki, pianka PUR w odróżnieniu od wełny mineralnej tworzy jednolitą warstwę bez jakichkolwiek szczelin, w których mogłyby się zagnieździć gryzonie albo owady. Sam materiał jest jednocześnie obojętny ekologicznie i nie wykazuje tendencji do wydzielania szkodliwych związków lotnych.

Poniżej kilka eko-faktów o poliuretanie.

  • W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto stosować poliuretan jako izolator w lodówkach. Między innymi dzięki temu zużycie energii przez te urządzenia w skali ogólnoświatowej zmniejszyło się o 37%,
  • polimery użyte w piance PUR uzyskuje się w procesie przetwarzania ropy naftowej. Metoda ta sama w sobie nie jest ekologiczna, ale na całą roczną produkcję poliuretanu przeznacza się jedynie 0,04% wydobywanej ropy, czyli bardzo niewiele,
  • każdego roku z samej Europy zbieranych jest 250 000 ton poliuretanu, który można w pełni poddać procesom recyklingu.

Jednym z niekwestionowanych atutów tego materiału jest również fakt, iż jest on w pełni odporny na pleśnienie.

Ponowne wykorzystanie

Pianka PUR nie jest materiałem trudnym do przetworzenia i co prawda nie ulega ona samoistnej biodegradacji, ale przy użyciu odpowiedniej klasy maszyn można pochodzący z recyklingu granulat traktować na równi z materiałem pierwotnym. Ciekawostką jest, iż użyty początkowo w branży budowlanej poliuretan po przerobieniu można użyć np. w motoryzacji.

Dzięki temu produkowane samochody mogą być lżejsze, a co z tym związane, emitują mniej CO² do atmosfery.

Zastosowanie pianki PUR w Białymstoku

Czy użycie pian jako głównej metody spoinowania oraz termoizolacji jest w stanie pozytywnie wpłynąć na środowisko również w naszym kraju? Odpowiadając na to pytanie, warto spojrzeć na klimatogram i średnioroczne temperatury, które dla miasta Białystok wynoszą 6,8°C i są o dwa stopnie niższe niż notowane w województwach południowych.

Budując lub remontując tutaj dom, budynek wielorodzinny lub halę przemysłową zdecydowanie lepiej jest wykorzystać materiały o lepszych parametrach.

Skuteczna metoda

Ocieplanie pianką poliuretanową zyskuje zatem dodatkowy sens, bo po jej profesjonalnej aplikacji można ograniczyć eksploatację urządzeń grzewczych nawet do 30%. Mieszkańców dość chłodnego województwa podlaskiego zapraszamy do konsultacji ze specjalistami firmy Rope Serwis, którzy dokładnie przedstawią, jakie elementy domu mogą być ulepszone dzięki technologii PUR.