slider
logo Rope Serwis

Początki alpinizmu przemysłowego w Polsce

Początki alpinizmu przemysłowego w Polsce

Alpiniści przemysłowi są ludźmi, którzy bez trudu pracują na dużych wysokościach, stosują podczas wykonywania obowiązków nowoczesne metody oczyszczania powierzchni, takie jak: sodowanie i piaskowanie, czy zajmują się nawet skomplikowanym czyszczeniem konstrukcji stalowych albo sprzątaniem ogromnych hal przemysłowych. Tak ten zawód wygląda obecnie, a jakie były początki tej branży w Polsce?

Praca dla himalaisty? Pierwsze przykłady alpinizmu przemysłowego

Historia alpinizmu przemysłowego w Polsce zaczęła się w latach 60. XX w. Początki pracy alpinistów były skromne; na ten okres przypadają pierwsze przypadki użycia podczas zleceń dwóch lin: zjazdowej i asekuracyjnej. Od roku 1974 pracownicy alpinistyczni zaczęli stosować w trakcie wykonywania obowiązków uprzęże i dodatkowych przyrządy do asekuracji.

Kolejny etap rozwoju alpinizmu przemysłowego przyda na lata 80., kiedy następuje intensywny rozwój prac budowlanych z wykorzystaniem techniki dostępu linowego. Zajmowali się tą pracą głównie miłośnicy wspinaczek, którzy w ten sposób zbierali pieniądze na przyszłe wyprawy w Himalaje oraz na pokrycie kosztów zajmowania się tym sportem. Wśród nich można wymienić sławnych himalaistów jak: Jerzy Kukuczka, czy Krzysztof Wielicki.

Zapotrzebowanie na pracę z dostępem liniowym

W latach 90. pracą na wysokości zaczęły zajmować się również osoby niezwiązane wcześniej ze wspinaczką górską. Za ich zatrudnianie i szkolenie odpowiadali wspomniani wcześniej alpiniści, którzy założyli własne firmy. Wśród firm remontowo-budowlanych niezwiązanych bezpośrednio z alpinizmem przemysłowym wzrosło również zapotrzebowanie na pracę z dostępem linowym.

mycie okien na wysokościRosnące standardy bezpieczeństwa pracy na wysokości

Podejście do bezpieczeństwa wśród pracowników alpinistycznych nie zawsze było zgodne z obowiązującymi dziś normami. Niektóre firmy stosowały podczas pracy zwykły sprzęt do wspinaczek, inne mieszany, a niewiele z nich miało profesjonalne wyposażenie. Większości wystarczała praca z dwoma linami.

 

Na zwiększenie poziomu zawodowych standardów wpłynęło:

  • wejście w 1991 r. normy PN90Z08057 – określającej wymagania wobec sprzętu chroniącego przed upadkiem i obowiązek stosowania podczas pracy dwóch lin;
  • wprowadzenie od 1999 roku w Polsce norm obowiązujących w Unii Europejskiej.

Alpinizm przemysłowy łączy swoje początki z historią pasji do wspinaczek w warunkach naturalnych. Z czasem przerodziła się ona w biznes i ewoluowała w profesjonalną stronę. Współcześnie przedstawiciele tej branży, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, w większości przypadków mają do dyspozycji specjalny sprzęt i nowoczesne narzędzia ułatwiające pracę. Uzyskują też oni cenione certyfikaty OTDL lub IRATA.

 

Tym, co się nie zmieniło w tym zawodzie pomimo upływu czasu, jest sposób podejścia do pracy, która jest często nie tylko obowiązkiem wykonującej ją osób, ale też rodzajem przygody.

Przygody te przybierają najczęściej formę konkretnych problemów, z którym radzą sobie pracownicy firm oferujących przemysłowe usługi alpinistyczne – przeczytacie o nich w kolejnym wpisie na naszym blogu.